Dlaczego tyle osób zakochało się w jodze?

W 2022 już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że joga to dobry sposób na przyjazny ruch, praktykę uważności i łagodzenie skutków siedzącego oraz stresującego trybu życia. Czy wiemy jednak dlaczego właściwie działa?

Na praktykę jogi składa się kilka elementów, które powodują, że jej działanie jest tak wszechstronne. Na zajęciach doświadczycie wykonywania asan i przejść pomiędzy nimi. Pozycje jogi zapewniają ciału różnorodny ruch, pracę na całych taśmach mięśniowo-powięziowych, uczą świadomości ciała i poprawiają mobilność, co może przełożyć się na lepsze funkcjonowanie i mniejszy dyskomfort w życiu codziennym. To jednak nie wszystko, ponieważ wykonuje się je zwracając uwagę na świadomy oddech. W praktyce wykorzystuje się też oddzielne techniki oddechowe czyli pranayamy. To powoduje, że joga w szczególny sposób wpływa na autonomiczny układ nerwowy, a zwłaszcza jego przywspółczulną część odpowiedzialną za regenerację.

Każdy adept jogi po pewnym czasie zaczyna dostrzegać, że praca z ciałem to tylko brama do pracy z umysłem. Brzmi to tajemniczo, ale przede wszystkim regularnie wchodząc na matę, przy odpowiedniej dozie skupienia, jesteśmy w stanie ćwiczyć koncentrację i uważność. Czyli bardziej świadome reakcje naszego galopującego umysłu na to, co wydarza się w otoczeniu, ale także na nasze własne myśli i emocje. Uczymy się częściej wchodzić w rolę pełnego akceptacji obserwatora, który nie rzuca się od razu w wir reakcji i przeżywania, a daje sobie chwilę na zastanowienie czy to co się dzieje, rzeczywiście wymaga natychmiastowego lęku, zamartwiania się, złości, ekscytacji, decyzji i tak dalej.

Standardowy trening powoduje wyrzut kortyzolu. Łagodna joga, praktykowana z poszanowaniem swoich granic, świadomym oddechem oraz z ćwiczeniem uważności przyczynia się do wytworzenia przez organizm kwasu gamma-aminomasłowego, hamującego neuroprzekaźnika, który wycisza układ nerwowy i daje nam poczucie spokoju i relaksu.

Dołącz do Kursu Instruktora Yoga Wheel

W świecie, który wymaga od nas tak wiele, joga daje możliwość zadbania o siebie na wiele różnych sposobów. Praktyka nie musi być długa i intensywna by przynosiła korzyści. Dużą zaletą tej metody jest to, że już 10 minut może zmienić nasze samopoczucie. Na dodatek sesje jogi, absolutnie nie muszą być nudne. Do wyboru mamy wiele stylów – od statycznych, przez regeneracyjne, po dynamiczne. Coraz większą popularnością cieszy się też joga w hamakach czy z wykorzystaniem koła do jogi – yoga wheel. To ostatnie jest bardzo ciekawym narzędziem, które pozwala urozmaicić praktykę. Możemy użyć go do utrudnienia niektórych ruchów oraz wymuszenie większej koncentracji, ale także do ułatwienia i “uprzyjemnienia” niektórych asan.

Jeżeli ciekawi Was jak buduje się sekwencje jogi, jak świadomie dodać do praktyki oddech i uważność, być może jak wykorzystać te elementy w treningu prozdrowotnym/fitnessowym oraz w jaki sposób wykorzystywać koło do jogi – zapraszamy serdecznie na szkolenie Yoga Wheel.

Bibliografia:
www.touroscholar.touro.edu/nymc_fac_pubs/2141/
www.journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/00187208211045766